معماری

روستای پوده

روستای پوده 

روستای پوده 20 کیلو متری شمال شهر ستان دهاقان و در مسیر جادة دهاقان به مبارکه قرار دارد . طول جغرافیایی 51 درجه و 40 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و7 دقیقه واقع شده و از سطح دریا 1820 متر ارتفاع دارد . این روستا یکی از روستاهای دهستان قمبوان میباشد.وجود برخی آثار و بنا های تاریخی مبین این نکته است که پوده نسبت به بسیاری از روستا های شهرستان از قدمت بیشتری بر خوردار است . در گذشته به صورت یک روستای قلعه ای با دیوار ها و برج های متعددی بوده

آثار تاریخی:

این روستا دارای 13 آثار تاریخی میباشد که 7 اثر آن ثبت ملی شده است.

و آثار و بناهای تاریخی آن عبارتند از : آثاری از بازار قدیمی پوده ، مسجد تاریخی پوده و منبر سنگی و زیبای آن ، آثاری از کارگاه های عصاری (روغن کشی ) و بقایای قلعة یوسف خان و …. زبان رایج مردم روستا فارسی است .

 

ویژگیهای خاصی که این محل را نسبت به برخی روستاهای شهرستان متمایز می کند عبارتند از آثار تاریخی از جمله مسجد تاریخی پوده و صنایع روستایی متعدد.

مسجدی قدیمی به نام مسجد بازار در جنوب این روستا قرار دارد که دارای منبر و حوض سنگی زیبایی است که به دوره صفویه مربوط می شود .درون حجره های آن, بر روی دیوارها , آثاری از نقاشی های زیبا و اصیل دوره صفویه باقی مانده است.منبر مسجد از سنگ سیاه است و پنج  پله دارد در حاشیه منبر نام 14 معصوم خوشنویسی و کنده کاری شده است ودر سمت دیگر آن آیت الکرسی را نقد نموده اند بر گوشه ای از این منبر این بیت امده است.((بنا نهاد همین منبر علی ست ابن علی و بوداق این قلندر))در سمت دیگر هم بیتی آمده است که با حساب ابجد 1062 ه.ق یعنی سال سلطنت شاه صفی بن شاه عباس کبیر را نشان می دهد نام حجار این منبر نیز در زاویه هز منبر دیده میشود.

 

امامزاده شاه زید پوده:

آستان امامزاده شاهزید (علیه السلام) در شهرستان شهرضا، در فاصلة 23 کیلومتری دهاقان و 33 کیلومتری شهرضا در بیرون روستای پوده واقع شده است. ساختمان بقعه بنایی با مصالح خشت و گل و زیر بنایی 100 متری دارد و گنبدی خشتی سبز رنگی که ارتفاع از کف به 12 متر می رسد روی بقعه قرار گرفته است. ضریحی فلزی از جنس آهن و رنگ آمیزی شده داخل بقعه روی سنگ مزار در داخل حرم امامزاده شاه زید (علیه السلام) قرار گرفته است. بقعة فوق فاقد هر نوع تزئینات گچ کاری، آینه کاری و کاشیکاری است. در کنار این بقعه آرامگاه اهل قبور اهالی دارد. امامزاده شاه زید در روستای پوده . اهالی محل عقیده دارند كه او شاه زیدبن محمدبن حنفیه است كه بعد از شهادت سر آن در اصفهان وتن او در این محل دفن گردیده است. نسب این امامزاده بنا به اعتقاد مردم به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد.

امام زاده سید پوده:.زیارتگاهی در پوده است که یادگاری در دوره ی صفویه است. این همان سیدی است که سردار معروف نادرشاه امیر چله وصیت کرده بود جنازه اش در کنار این سید به خاک سپرده شود. عزاداران در روز عاشورا در این محل جمع می شوند

منابع آب : منابع آب زراعی روستا قنوات ، رودخانه شور و چاه های نیمه عمیق است

که از طریق آن ها محصولاتی از قبیل حبوبات ، جو ، گندم ، صیفی جات ، سیب زمینی ، انگور و پسته تولید می شود . در کنار فعالیت های کشاورزی امور خدماتی و صنعتی هم از جایگاه مناسبی بر خوردار است . در روستا چندین کارگاه و واحد صنعتی از جمله کمباین سازی و بسته بندی حبوبات فعال اند .

در روستای پوده امکانات و تسهیلاتی نظیر خانة بهداشت ، اماکن مذهبی و فرهنگی ، آب لوله کشی ، برق و مخابرات وجود دارد .

آداب و رسوم:

از جمله مراسم و آیین های ویژه مردم روستا, نخل بستن در مراسم عزاداری ایام محرم است.مراسم عید نوروز, چهارشنبه سوری , عمر کشان و شب یلدا همراه با شادی و اجرای موسیقی محلی با سازهای ، تنبک و نیز با چوب بازی و حرکات موزون همراه است دید و بازدید نوروزی رسم کهنی است که در ایام عید صورت می گیرد.

مردم روستای پوده: مردم روستا مسلمان و پیرو مذهبی شیعه جعفری می باشد. عموم مردم این روستا به زبان فارسی و برخی از آنها با گویش درس سخن می گویند.

 

 

درباره ی modirarshad

یک دیدگاه

  1. احسان عباسي

    بابا درود و سپاس فراوان از شما
    خواهشي كه از شما دارم لطفاً از روستاى محمود آباد،
    درمورد برج كبوتر،قلعه و برج حاج ميرزا هاشم،تپه گبرها(قلعه گبرها) باقيمانده بافت قديمى و خرابه هاى محمودآباد و خانه گل محمد خان يا آقا تحقيق و يا اطلاع رسانى نماييد،احسان عباسي هستم ازاصفهان كه اصالتاً اجدادم از روستاى محمودآباد هستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس