معماری
خانه / معرفی روستاهای دهستان قمبوان / معرفی روستاهای دهستان قمبوان

معرفی روستاهای دهستان قمبوان

روستای پوده 

روستای پوده 20 کیلو متری شمال شهر ستان دهاقان و در مسیر جادة دهاقان به مبارکه قرار دارد . طول جغرافیایی 51 درجه و 40 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و7 دقیقه واقع شده و از سطح دریا 1820 متر ارتفاع دارد . وجود برخی آثار و بنا های تاریخی مبین این نکته است که پوده نسبت به بسیاری از روستا های شهرستان از قدمت بیشتری بر خوردار است . در گذشته به صورت یک روستای قلعه ای با دیوار ها و برج های متعددی بوده و آثار و بناهای تاریخی آن عبارتند از : آثاری از بازار قدیمی پوده ، مسجد تاریخی پوده و منبر سنگی و زیبای آن ، آثاری از کارگاه های عصاری (روغن کشی ) و بقایای قلعة یوسف خان و …. زبان رایج مردم روستا فارسی است .

منابع آب : منابع آب زراعی روستا قنوات ، رودخانه شور و چاه های نیمه عمیق است که از طریق آن ها محصولاتی از قبیل حبوبات ، جو ، گندم ، صیفی جات ، سیب زمینی ، انگور و پسته تولید می شود . در کنار فعالیت های کشاورزی امور خدماتی و صنعتی هم از جایگاه مناسبی بر خوردار است . در روستا چندین کارگاه و واحد صنعتی از جمله کمباین سازی و بسته بندی حبوبات فعال اند .

در روستای پوده امکانات و تسهیلاتی نظیر خانة بهداشت ، اماکن مذهبی و فرهنگی ، آب لوله کشی ، برق و مخابرات وجود دارد .

ویژگیهای خاصی که این محل را نسبت به برخی روستاهای شهرستان متمایز می کند عبارتند از آثار تاریخی از جمله مسجد تاریخی پوده و صنایع روستایی متعدد.

مسجدی قدیمی به نام مسجد بازار در جنوب این روستا قرار دارد که دارای منبر و حوض سنگی زیبایی است که به دوره صفویه مربوط می شود .درون حجره های آن, بر روی دیوارها , آثاری از نقاشی های زیبا و اصیل دوره صفویه باقی مانده است.منبر مسجد از سنگ سیاه است و پنج  پله دارد در حاشیه منبر نام 14 معصوم خوشنویسی و کنده کاری شده است ودر سمت دیگر آن آیت الکرسی را نقد نموده اند بر گوشه ای از این منبر این بیت امده است.((بنا نهاد همین منبر علی ست ابن علی و بوداق این قلندر))در سمت دیگر هم بیتی آمده است که با حساب ابجد 1062 ه.ق یعنی سال سلطنت شاه صفی بن شاه عباس کبیر را نشان می دهد نام حجار این منبر نیز در زاویه هز منبر دیده میشود.

 

امامزاده شاه زید پوده:

آستان امامزاده شاهزید (علیه السلام) در شهرستان شهرضا، در فاصلة 23 کیلومتری دهاقان و 33 کیلومتری شهرضا در بیرون روستای پوده واقع شده است. ساختمان بقعه بنایی با مصالح خشت و گل و زیر بنایی 100 متری دارد و گنبدی خشتی سبز رنگی که ارتفاع از کف به 12 متر می رسد روی بقعه قرار گرفته است. ضریحی فلزی از جنس آهن و رنگ آمیزی شده داخل بقعه روی سنگ مزار در داخل حرم امامزاده شاه زید (علیه السلام) قرار گرفته است. بقعة فوق فاقد هر نوع تزئینات گچ کاری، آینه کاری و کاشیکاری است. در کنار این بقعه آرامگاه اهل قبور اهالی دارد. امامزاده شاه زید در روستای پوده . اهالی محل عقیده دارند كه او شاه زیدبن محمدبن حنفیه است كه بعد از شهادت سر آن در اصفهان وتن او در این محل دفن گردیده است. نسب این امامزاده بنا به اعتقاد مردم به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد.

امام زاده سید پوده:.زیارتگاهی در پوده است که یادگاری در دوره ی صفویه است. این همان سیدی است که سردار معروف نادرشاه امیر چله وصیت کرده بود جنازه اش در کنار این سید به خاک سپرده شود. عزاداران در روز عاشورا در این محل جمع می شوند

 روستای قهه:

این رو ستـا تقریبـــاً در 22 کیلو متری شمال شهرستان دهـاقـان و در مسیر جاده دهاقان به مبارکه با طول جغرافیایی 51 درجه و 41 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و 9 دقیقه در نزدیکی روستای پوده واقع است .

زبان رایج اهالی این روستا فارسی بوده و اکثر ساکنین به مشاغل کشاورزی ، دامداری ، خدماتی و تا حدودی صنعتی اشتغال دارند . برخی از زنان به قالی بافی می پردازند .

در این محل تعدادی برج و آثار تاریخی مخروبه وجود دارد . همچنین در کوه های اطراف ، قله ای معروف به « قلة قلعه گبری » وجود دارد . بنا بر اظهار نظر اهالی توسط زرتشتیان قبل از اسلام احداث شده و محل زندگی آنان بوده است . در اطراف روستا دو زیارت گاه به نامهای امام زاده شاه مراد و امام زاده شاه زید وجود دارد که مورد احترام اهالی است . مهمترین منابع آب کشاورزی قنوات و چشمه ای معروف به « چشمه قاسم » است .

 روستای علی آباد جمبزه:

این روستا با طول جغرافیایی 51 درجه و 37 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و 11 دقیقه و 1775 متر ارتفاع از سطح دریا در 30 کیلومتری شمال شهرستان دهاقان واقع شده است . در کوه های اطراف روستا به نامهای چانه ، سفید بیک و کال ، گیاهان دارویی یافت می شود . در گذشته به صورت روستایی قلعة ای شکل بوده که آثاری از آن ( قلعة ناصر آباد ) باقی مانده است . مردم روستا ترکیبی از دو طایفه ترک و فارس هستند که به گویش ترکی و فارسی صحبت می کنند .

طایفه ترک معروف به « یلمه » بوده و به لحاظ پوشاک با سایر اهالی متفاوت هستند .

فعالیتهای کشاورزی و صنعت قالی بافی در این روستا رواج دارد ، فرش یلمه ای این روستا که توسط زنان بافته می شود شهرت جهانی دارد . در این روستا چندین کارگاه رنگرزی فعال است که در آنها مواد اولیه برای بافتن فرش تهیه می شود .

منابع اصلی آب زراعی ، قنوات و رود خانه شور است که با شهرت آنها اراضی به زیر کشت حبوبات ، گندم ، جو ، صیفی جات و پنبه می رود .

 روستای جمبزه 

این روستا در 27 کیلومتری شمال شهرستان دهاقان و در حد فاصل قمبوان و علی آباد جمبزه قراردارد . از نظر آب و هوایی شبیه به سایر روستاهای دهستان قمبوان است .طول جغرافیایش 51 درجه و37 دقیقه و عرض جغرافیایی آن 32 درجه و 10 دقیقه است و 1775متر از سطح دریا ارتفاع دارد . آثار و بناهای باقی مانده حاکی از چندین قرن قدمت این روستا است . درگذشته دارای بافت قلعةای با دیوار های بلند و هشت برج بوده که چهار برج آن هنوز پا برجا است در داخل قلعه هر کدام از طبقات و اقشار مردم متناسب با منزلت و پایگاه اجتماعی خود منازل خاصی داشته اند . در مرتفع ترین مکان قلعه یک عمارت زیبا با سه ایوان مشرف بر اطراف ، مخصوص حاکمان وجود داشته است .

از منابع آب روستا : از منابع آب روستادو رشته قنات و چندین چاه و همچنین رود خانه شور است که از فاصله 500 متری غرب روستا می گذرد و با استفاده از آنها اراضی به زیر کشت محصولاتی چون حبوبات ، گندم ، جو ، علوفه ، دام و غیره می رود . تقریباً در شرق روستا قطب صنعتی جمبزه قرار دارد که در آن چند واحد صنعتی فعال اند و زبان رایج مردم این روستا فارسی است .

در این روستا علاوه بر اماکن مذهبی ، مخابرات ، برق و آب لوله کشی وجود دارد . کمبود آب و امکانات کشاورزی ، نداشتن فضای ورزشی و کتابخانه و درمانگاه مناسب و قدیمی بودن بافت منازل مسکونی مردم داخل قلعه است .

 روستای گنج قباد  

این روستا در فاصلة تقریبی 21 کیلومتری شمال شهرستان دهاقان و بین دو روستای پوده و قمبوان قرار دارد ، در طول جغرافیایی 51 درجه و 38 دقیقه و عرض جغرافیایی 32 درجه و 8 دقیقه و ارتفاع 1800 متر از سطح دریا است .

در قدیم به صورت قلعه ای با برج ها و دیوار های بلند بوده که منازل مسکونی در آن قرار داشته است . در حال حاضر بقایایی از منازل قدیمی و آثار تاریخی دیگر وجود دارد .

مهمترین محصولات کشاورزی گندم ، جو ، حبوبات و پنبه است و اراضی کشاورزی از طریق رود خانه شور ، قنات و چاه آبیاری می شود . کمبود امکانات کشاورزی و دامداری در این روستا محسوس است .

 

درباره ی modirarshad

یک دیدگاه

  1. احسان عباسي

    بابا درود و سپاس فراوان از شما
    خواهشي كه از شما دارم لطفاً از روستاى محمود آباد،
    درمورد برج كبوتر،قلعه و برج حاج ميرزا هاشم،تپه گبرها(قلعه گبرها) باقيمانده بافت قديمى و خرابه هاى محمودآباد و خانه گل محمد خان يا آقا تحقيق و يا اطلاع رسانى نماييد،احسان عباسي هستم ازاصفهان كه اصالتاً اجدادم از روستاى محمودآباد هستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس